Porotci soutěže

ODBORNÁ POROTA AUDIOKNIHA ROKU 2018

Předseda poroty
Jakub Horák
- od roku 1975 posluchač, od 2012 také popularizátor a kritický recenzent audioknih. Zakladatel a vyhlašovatel historicky prvního ročníku ceny Audiokniha roku za rok 2013, nyní  šéfredaktor magazínu o audioknihách naposlech.cz.Porotci:
Petr Čapek
- zapálený čtenář a posluchač audioknih. Dlouholetý sympatizant a recenzent literatury, komiksu i audioknižní tvorby. Redaktor řady webových magazínů a tvůrce recenzního webu schefikuvblog.eu, jenž pluje neklidnými vodami internetu již přes pět let.

Kamil Fajmon– posluchač audioknih od dětství, recenzent audioknižního průvodce naposlech.cz. Zabývá se také digitalizací a restaurováním archivních nahrávek mluveného slova z magnetofonových pásů, gramofonových desek a magnetofonových kazet.

Tomáš Kaplan Fojtík – knižní bloger a zakladatel skupiny Literární s(n)obi na Facebooku.

Jan Frič– režisér Národní divadla. Pochází z Košíř, je spícím členem Společnosti doktora Krásy.

Lukáš Gregor- vedoucí Ateliéru Animovaná tvorba na Fakultě multimediálních komunikací ve Zlíně, dramaturg, publicista a autor knih zaměřených na animovaný film.

Andrea Hanáčková - vyučující rozhlasové a televizní specializace Katedry divadelních a filmových studií FF Univerzity Palackého v Olomouci, rozhlasová teoretička a kritička. Blogerka dokRevue a administrátorka stránky RadioDock.

Přemysl Hnilička - knihovník, divadelní vědec, rozhlasový historik a publicista, zakladatel stránky Panáček v říši mluveného slova, bývalý člen Divadla Čára.

Jakub Kamberský - nevidomý publicista na webu naposlech.cz či v týdeníku Rozhlas, dramaturgicky se podílí na audioknižních titulech s archivními nahrávkami, připravuje a moderuje vlastní pořad Trialogy B, kam si zve hosty ze světa rozhlasu, audioknih, divadla a filmu.

Tomáš Králíček  – PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí, publikující své blogy a recenze na stránkách https://tomaskralicek.blog.idnes.cz/ Nadšenec pro literaturu v písemné, audioknižní i divadelní podobě.

Michal Mašek– recenzent na řadě českých audioknižních portálů, od roku 1995 je čtenářemslepecké Knihovny a tiskárny Karla Emanuela Macana v Praze. Sám říká, že „od mala jsem měl rád když mi někdo četl, proto se audioknihy staly příjemnou součástí mého života.“

Tomáš Macháček - povoláním architekt, audioknihám se více než pět let věnuje jako recenzent pro webový magazín naposlech.cz.

Ivan Matějka- novinář, publicista a editor s letitou zkušeností z tištěných médií i z nakladatelské práce. Na práci poroty Audioknihy roku se podílí od počátku.

Štěpán Pácl– režisér a ředitel společnosti Masopust, působil v pražských, ostravských i brněnských divadlech. Jako lektor se pravidelně účastní dílen na festivalech po celé ČR, mj. na brněnském festivalu ProArt či na mezinárodním festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov.

Jiří G. Růžička – publicista, knihovník a včelař. Redaktor A2 kulturního čtrnáctideníkua přispěvatel do Knižního servisu na Radiu 1. Vedle pravidelného recenzování audioknih se věnuje komiksům, beletrii i odborné literatuře, ale také divadelním představením nebo hudbě.

Lukáš Trpišovskýdivadelní režisér, vystudoval pražskou DAMU a spolu s Martinem Kukučkou režíruje pod značkou SKUTR. Vytváří vlastní autorské projekty od pohybového divadla a nového cirkusu přes opery, balet až po činohru (v ČR i zahraničí). Od roku 2017 je členem uměleckého vedení Divadla v Dlouhé.

Lukáš Vavrečka – spisovatel a audioknižní bloger, zakladatel FB skupiny Posloucháme knihy. Je autorem knih např. Idealistický román (2009), Alibi na příští noc (2014) nebo Ztracená generace (2017). Jako vydavatelský redaktor a vyučující působí na Univerzitě Pardubice. 

Michal Zahálka– teatrolog, dramaturg a překladatel (zejména) divadelních her z francouzštiny a angličtiny. Od sezony 2018/19 je coby dramaturg členem nového uměleckého vedení Městských divadel pražských.

Složení hodnotících komisí

Jednohlasá četba + Nejlepší interpret:
Petr Čapek, Kamil Fajmon, Jan Frič, Přemysl Hnilička, Lukáš Trpišovský, Lukáš Vavrečka

Vícehlasá četba + Nejlepší audiokniha pro děti a mládež:
Lukáš Gregor, Jakub Horák, Tomáš Králíček, Ivan Matějka, Štěpán Pácl, Michal Zahálka

Mluvené slovo mimo kategorie + Nejlepší interpretka:
Tomáš Kaplan Fojtík, Andrea Hanáčková, Jakub Kamberský, Michal Mašek, Tomáš Macháček, Jiří G. Růžička